Tudástár és gyakori kérdések
Előkészítés
Beépítés
Az ajtó beépítése
Könnyen beláthatjuk, hogy a hétköznapi lakáshasználatunk során a beltéri ajtókat éri a legnagyobb igénybevétel, rengetegen rengetegszer, a lehető legváltozatosabb módon csukják — csapják be az ajtót. A beltéri ajtó tokszerkezetének rögzítését kiemelt körültekintéssel kell tehát elvégezni. A rögzítéshez felhasználható anyagok: decomastic tapasz, plasztubit tapasz, siloplast massza, és poliuretán hab. Utólag szerelhető beltéri ajtónál kizárólag a poliuretán hab terjedt el, mivel gyors, olcsó, stabil és könnyen kezelhető rögzítőanyag.
Beltéri ajtó fogadásához a falnyílás kialakítása
Elsőként mérje meg a végleges padlószint és a falnyílás teteje közötti távolságot, majd a falnyílás szélességét, végül pedig a fal vastagságát.
Mikor kell, lehet beépíteni az ajtókat?
Az utólag elhelyezhető ajtókat az építkezés utolsó fázisában kell telepíteni, tehát várd meg, míg végez a burkoló és a festő, és csak ezek után kezdjetek neki a beltéri ajtó beépítésének. A beltéri ajtók megrendelésével azonban már a felújítás elején keress meg minket, hiszen amennyiben már beköltöznél, és akkor szeretnél azonnal beltéri ajtót, a lehetőségeid igen korlátozottak. Persze tudsz vásárolni tele ajtót raktárról sok színben, azonban egy divatos fémcsíkos ajtó vagy egy modern üveges ajtó elkészítése heteket is igénybe vehet, nem beszélve egy kézzel készített furnér ajtóról, ahol a variációk száma szinte tényleg korlátlan, mind szín, mind forma tekintetében.
Hogyan építsem be a beléri ajtót?
Szükséges anyagok és szerszámok: poliuretán hab, ékek, távtartó fa, csavarhúzó, kalapács, vízmérték mérőszalag, 4 mm-es imbuszkulcs
Beszerelés sorrendje és menete:0
- csomagolja ki az ajtó tokjának alkatrészeit és a két függőleges, illetve egy vízszintes elemet illessze egymás mellé, a szerkezetnek megfelelően
- a találkozási pontokban található furatkialakításokba helyezze bele az egységcsomagban található kerek összehuzatókat, majd a csavarhúzó segítségével rögzítse
- az illesztéseknél lévő vájatkialakításokba helyezze be kalapáccsal a szintén az egységcsomagokban található fémkapcsokat
- az így összeszerelt beltéri ajtótokot helyezze a falkialakításba
- az ékek és a kalapács segítségével az ajtótok felső részét jobb és bal oldalt rögzítse
- a pánt felőli oldalt állítsa a vízmérték segítségével függőlegesbe
- a tok felső részénél mérje le az ajtótok belméretét, majd vágja méretre a vízszintes távtartó fákat, és az egyiket helyezze be a tok belsejébe alulra, megtartva a tok függőleges pozícióját
- az ékekkel való rögzítést végezze el a tok alsó és középső részén is távtartóval együtt, továbbra is figyelve a függőleges állapot megtartására
- a poliuretán habot felrázás után fújja a fal és a függőleges elemek közé, ügyelve arra, hogy a hab kikeményedés közben a kb. háromszorosára dagad.
- a hab megkötése után a felesleget távolítsa el, ekkor a takaróelemeket el tudja helyezni a számukra kialakított nútba tolva
- az egységcsomagban található pántokat rakja az ajtótokon található helyükre úgy, hogy száraik 3 mm‑t álljanak vissza a tok síkjától, ezeket a 4 mm-es imbuszkulccsal oldal irányból tudja rögzíteni
- a gumitömítést helyezze az ajtótokba, ügyelve a sarkoknál a megfelelő illesztésre
- ezután az ajtólap a helyére akasztható
- ellenőrizze működését, szükség szerint a pántokon utólag állíthat
- szerelje a kilincset az ajtólapra
Jó szerelést!
Régi beltéri ajtók bontását is vállalják?
Mi az a falkáva vagy falfül?
A falkáva a tok rögzítéséhez szükséges. Főként folyosókon fordul elő, hogy a tokot merőleges falhoz kell rögzíteni. Ilyen esetben van szükség káva kialakítására. Káva méretének 4–5 cm-nek, és vastagságának egyeznie kell a szemközti falvastagsági értékkel.
Falfülnek nevezzük azt a falsíkból kiálló, vagy folyamatos falnyílás két függőleges oldalán található szabad részt, ami alkalmas egy átfogó tokos beltéri ajtó beépítésére, a tokállók fogadására. Nevezik falcsonknak is esetenként.
Mit jelent a beltéri ajtó tok?
Az ajtó tokja nem más, mint egy keret, ami két függőleges és egy vízszintes elemből, esetleg egy küszöbből áll. A tokok lehetnek utólag szerelhető kivitelűek, befalazandó tokok, vagy blokktokok. Mivel ma már kizárólag utólag szerelhető beltéri ajtótokot választanak a megrendelők, a többiről nincs értelme beszélni. A tokok függőleges szárait minden esetben egy vízszintes tok köti össze. Amennyiben egy fix küszöböt is részét képezi az ajtónak (manapság ez is egyre ritkább), akkor a küszöb vagy a padló szintjébe kerül beépítésre, vagy kiemelkedik abból. Küszöböt leginkább akkor szoktak választani, ha a két helyiség padlószintje eltérő.
Mi azaz utólag szerelhető tok?
Könnyen és gyorsan szerelhető. 2 cm állíthatósággal rendelkezik. Könnyen szállítható és tárolható. Az építkezés vagy felújítás utolsó elemenként kell beszerelni. Természetes anyag hatását kelti. A gumitömítésnek köszönhetően halk működtetésű.
Miért kell falkáva az ajtókhoz?
A falkáva az ajtó elhelyezésének elengedhetetlen része, melynek több szempontból is meg kell felelnie a műszaki elvárásoknak. Falkávának hívjuk a szabad nyílás melletti szabad falfelületet, melynek legalább 5 cm‑t folytatódnia kell a nyílás mellett, így az ajtó borításai kényelmesen elférnek. Főleg a felújítások alkalmával találkozunk azzal a problémával, hogy ugyan az ajtó részére megfelelő szabad nyílás áll rendelkezésre, azonban a futó falon, a nyílás másik oldalán egy merőleges falcsatlakozás található. Ilyen estekben a nyílászárók csak nagy esztétikai kompromisszumok árán építhetőek be, vagy esetleg kőműves munkával kell a problémát orvosolni az elhelyezhetőség érdekében. Amennyiben semmilyen módon nem tudjuk megoldani a kialakítását, szóba jöhet az úgynevezett blokktokos beltéri ajtó. Ennél a típusnál nincs szükség falkávára, hiszen kialakításánál fogva nem igényli azt. Elhelyezését általában ott alkalmazzuk, ahol utólagosan kávát építeni biztonsággal nem nagyon lehet, vagy az átjárást jelentős mértékben szűkítené, ilyenek például a panellakások folyosó ajtói, hiszen itt a panelhez rögzíteni szinte lehetetlen. A blokktok ilyen esetben kézenfekvő megoldásnak tűnik. Azért csak “tűnik”, mert senkinek nem tudom jó szívvel ajánlani ezeket a tokokat, hiszen a tokmagjuk szabvány ajtó esetében 80 mm, egyedi ajtó esetében 60 mm széles. A rögzítésük rendkívül nehézkes és bizonytalan, s a PUR-habos rögzítés sem megoldás, hiszen egy komolyabb mozdulattal letéphető a falról. Valószínűleg azt sem szívesen látnánk, ha a szerelő szakember a végleges felületkezelésű ajtó tokját átfúrva, tiplivel rögzítené a falhoz. Azokon a helyeken viszont, ahol az egyik oldalon van falkáva, a másikon pedig nincs, ott valóban nehéz helyzetben vagyunk, hiszen a tok kialakítása vagy ilyen vagy olyan. Egy 120 mm-es válaszfaltokhoz egy 80 mm-es tokot rögzíteni nem túl vidám dolog, ráadásul ilyenkor a maradék 40 mm vakolatlanul néz ránk, amit esztétikusan eltakarni szinte lehetetlen. A kialakítás hátránya még az is, hogy a rögzítéshez szükséges szerelési hézagokat kizárólag kis lécecskék leszabásával lehet eltakarni, ami szintén nem túl esztétikus. A fentiek miatt úgy gondolom, hogy bármennyi plusz munkával és időráfordítással is jár a káva kiépítése, mindenképpen meghálálja azt a szépen elhelyezett ajtó.
Falkáva hiányok a gyakorlatban?
Sajnos teljesen általános, hogy vagy a tervezőnél, vagy a kőművesnél “elvész” a falkáva, nekik különösebben nem hiányzik, és a vevő is csak akkor szembesül ennek a dolognak a hiányával, amikor az ajtó beépítésére kerülne a sor. Ha nincs falkáva építeni kell gipszkartonból vagy Ytong felhasználásával.
Miért nem csavaros rögzítéssel kerül be az ajtó?
Nem rögzítünk csavarokkal ajtót, mert egyszerűen nincs rá szükség, nincs rá idő és az esztétikus megvalósítás is komoly problémát okozna. Minden falnyílás más és más, van tégla van beton, van gipszkarton, van tégla van porladó, széteső “por” és “sár” falnyílás, tehát minden falnyílás más csavaros rögzítési eljárást igényelne, és van olyan nyílás is, ahol a PUR-habon kívül semmi mást nem lehet alkalmazni.
Mi a falkáva? Ideális eset, buktatók?
Az utólag elhelyezett beltéri ajtó legjobb barátja a falkáva úgy, mint a geréb- vagy blokk toknak a kőműves. Falkávának hívjuk a falak végeit, ahonnan majd a leendő furnér vagy laminált ajtó „kezdődik”. A széria vagy szabvány ajtótok szerkezete “U” forma azaz a falvéget körbefogja. A legegyszerűbben úgy tudod elképzelni egy utólag szerelhető, átfogó tokos ajtó befogadására alkalmas ideális nyílást, ha magad elé képzelsz egy végtelen falat, melynek a közepéből képzeletben kivágod az ajtód helyét. A vágás helyén kialakul az úgynevezett falkáva, amibe az ajtó átfogó tokja „beleharap”. Hogy a tipikus tökéletlen nyílást lemodellezzük, képzelj magad elé egy végetelen, teljesen sima falú folyosót, aminek mondjuk a közepére kellene beépíteni az ajtót. Itt mivel nincs a folyosó falából kiálló falkáva, az ajtó “U” profiljának sincs mit körbeölelnie. Természetesen a tökéletlent is lehet tökéletesíteni. Ha mondjuk a folyosó falára egymással szembe és a mennyezetre Ytong előfalazó elemből vagy gipszkartonból — ajánlott nem fagerendát a falra felfúrni, mert az idővel elválik – kis falcsonkot, falkávát építesz, az ajtó beépíthető és esztétikus lesz.
Mikor beszélünk vastag falról?
Mi 6 cm-es falkáva vastagságtól felfele tetszőleges méretben tudjuk biztosítani az ajtókat, a 10 cm-es falkáva vastagságra alapáras az ajtó, míg a 30 cm-es feláras. Vannak megrendelőink, akik ódzkodnak a vastag, egész falkávát átfogó tokoktól, Ők kis szabás árán vagy sarok, vagy blokktok jelleggel építik be az ajtóinkat (ilyenkor marad alapáras az ajtó). Az ajtók felár ellenében rendelhetőek tömör faforgács betéttel is, aminek normál hétköznapi használat során nem sok jelentősége van, egy papírrács betétes ajtót ha lapjával lefektetünk a földre, akár 5 ember súlyát is elbírja!
Hogyan cseréljünk beltéri ajtót panellakásban?
Tapasztalatunk szerint a legtöbb panellakás tulajdonos nincs azzal tisztában, hogy otthonában megvalósítható‑e a meglehetősen csúnya és gyenge minőségű házgyári ajtók cseréje, ezért sok esetben a sok szépen felújított panellakásban éktelenkednek a már régen szétesett, toldozott-foltozott, agyonfestegetett műanyag tokos, kopott, zörgő szinte nulla hő és hangszigeteléssel, rendelkező 30–40 éves beltéri ajtók. Beltéri ajtó csere panellakásban természetesen megoldható, és ha a lakástulajdonos a felújítás során odafigyel néhány, csak és kizárólag panellakást érintő sajátosságra, a végeredmény semmiben nem fog különbözni bármely más új építésű nem lakás beltéri ajtóitól.
Falkáva problémák
Első és legfontosabb dolog tisztázni, hogy a panellakásokban található 150 cm-es úgynevezett főfalak az ajtónyílásnál rendelkeznek egy kis körbe futó, mindössze 6 cm vastagságú, sok esetben töredezett kiscsonkkal. Ez a bizonyos kiscsonk szinte minden esetben megakadályozza azt, hogy az ajtó átfogó tokja ráfogjon, “ráharapjon” a 15 cm-es főfalra is. Szerencsére az egyedi gyártású CPL beltéri ajtók tokja már 6 cm-től indul, tehát alapáron tudunk ajtót adni a kiskávára (6cm) és a nagykávára (15 cm) is egyaránt. A Megrendelőnek azt kell eldöntenie, hogy elfogadja kiskávás beépítéssel járó megjelenést vagy sem. Néha előfordul, hogy a kiskávás beltéri ajtó beépítés esetében a Megrendelőt zavarja a lépcső a beltéri ajtó tokja és a 15cm-es fal között, de legtöbbször ezzel senkinek semmi gondja nincs.
Panel fal kiscsonk eltűntetése?
Ha a Megrendelőnk elfogadja a kiskávás megjelenést, nincs más dolga, mint gondoskodik a 6cm-es csonk folytonosságáról, ugyanis a régi panellakások beltéri ajtókat gyarkran vaskarmok rögzítették, és a vaskarmoknál hiányzik egy darab a falkávából, ezeket a hiányosságok egyszerű gipszeléssel javíthatóak.
Panel fal kiscsonk eltűntetése?
Ha a Megrendelőnk elfogadja a kiskávás megjelenést, nincs más dolga, mint gondoskodik a 6cm-es csonk folytonosságáról, ugyanis a régi panellakások beltéri ajtókat gyarkran vaskarmok rögzítették, és a vaskarmoknál hiányzik egy darab a falkávából, ezeket a hiányosságok egyszerű gipszeléssel javíthatóak.
Falcsonk felhízlalása?
Feltöltöd, felhízlalod a kiállást a főfal 15 cm-es vastagságára. A feltötlésre rengeteg igen jó megoldást láttunk, Megrendelőink találékonysága igen dícséretes. Fel lehet tölteni a kiscsonk mellett az akár konyhakéssel is könnyen faragható YTONG téglával amit csemperagasztóval szokás rögzíteni, vagy gipszkarton lapokkal, esetleg különféle szivacsos szerkezetű kültéri szigetelő anyaggal, a lényeg, hogy a kitöltő anyag tisztességesen egybe legyen dolgozva (glett) a 15cm-es fallal, mivel az utólag feltett anyag garantáltan ki fog látszani a beltéri ajtót tokja alól. A panellakások falai kőkemény betonból vannak, masszív építmények, ezért nemigen mozognak-rezegnek, az utólagos repedésekre viszonylag kicsisi az esély, de kényesebb esetekben javasoljuk a két falszakasz találkozásánál üvegszálas szalag alkalmazását, ezt minden festő ismeri.
Miért érdemes levésni a kiscsonkot? Milyen hátrányokkal találkozhatunk?
Levéseted a 6 cm-es kiállást, ami vésőgéppel vagy profi sarokcsiszolóval megvalósítható. Ez meglehetősen hangos és lassú munka, ami igen nagy kosszal jár, ezért érdemes a felújítás kezdeti stádiumára időzíteni. Panel-falkáva levésésnél arra kell figyelned, hogy alapos munkát végezzen a szakember, ne maradjanak “sallangok” a nyílásban.
Vésés előnye
- Nő a falnyílás szélessége, ézért nő a beltéri ajtó szabad átjárási mérete is
- Nem kell tartani az utólagos repedésektől
- Egyszerű, meglehetősen kis szaktudást igénylő munka
Vésés hátránya
- Hangos munka, aminek a szomszédok legkevésbé sem örülnek
- Bőven kimeríti a piszkos munka fogalmát, ezért csak felújítási fázisban megvalósítható
Kiskáva feltöltés előnye, hátránya?
- Tisztább és mindenképpen halkabb munka mint a vésés, de a glettelés miatti falcsiszolás itt elkerülhetetlen.
- Nincs gépigény, így vállalkozó kedvű tulajdonosok akár maguk is megvalósíthatják.
- Talán olcsóbb mint a vésés
Hátránya
- A beltéri ajtó szabad átjárási mérete nem lesz nagyobb, mint volt a régi panelajtó esetében.
Egyenetlen falkáva eltüntetése?
Falkáva hiány nem annyira tipikus probléma panellakások esetében mint mondjuk az új építésű társasházaknál, de azért néha előfordul. Azon WC‑k esetében, ahol teljesen sarokba került az ajtó általában egy stafnifa van felcsavarozva, továbbá a vizesblokkok melletti kisszobáknál is ilyen megoldást alkalmaztak, ami nem jó, de azért jobb a semminél. Ezeket a fadarabokat a felújítás során a mesterek ki szokták dobni és nem reprodukálják azokat. Általános tanácsunk, hogy a stafnifát ha eltávolítják, pótolják azt YTONG-ból vagy gipszkartonból, ha a stafnifa marad, akkor dolgozzák egybe azt a fallal.
Padlószint különbségek
A második panellakásokat súlytó beltéri ajtó probléma, a fürdőszoba/WC és előszoba között tapasztalható tetemes padlószint különbség. Kevesen tudják, de a beltéri ajtó lapja csukott állapotban kb. fél centit beljebb van a falsíktól, amivel önmagában nincs semmi probléma, de ha a két helyiség között padlószintkülömbség mutatkozik, és a Megrendelő mindkét oldalt padlóig érő tokot szeretne látni, a nagyobb falnyílás magasságra kell legyártani az ajtót, és a beépítők bevágják a lépcsőt a beltéri ajtó tokjába. Ez szinte rutin feladat az életünkben, de csak akkor valósítható meg, ha fürdőszoba/WC padlószintje megáll min. 1–1,5 centivel az előszobai falsík előtt, ellenkező esetben a beltéri ajtó lapja nem tud becsukódni, nekiütközik a belső magasabb padlószintnek. A megoldás egyszerű, ha kilóg az előszoba falsíkjáig a belső szint, kis vésés és máris mindenhonnan nézve leér az ajtótok a padlóig.
A fal ferdesége milyen problémákat okoz?
Panellakások a hatvanas és a hetvenes évek tájékán gombamód lepték el a városokat, a nagy sietségnek és a költséghatékony megoldásoknak köszönhetően vannak jobb és vannak rosszabb minőségű panellakások. A Beltéri ajtót érintő minőségi problémák jórészt a falak dőléséből, vagy azok ferdeségéből fakad. A ferdeség jobb esetben nem haladja meg a fél centit, de például találkoztunk már két méteren 3 cm-es faldőléssel is. Mivel a beltéri ajtókat a tökléletes működés érdekében a telepítők “vízbe-függőbe” állítják, ezek a ferdeségek elég markánsan megmutatkoznak. Ezzel különösebben nem tudsz mit kezdeni, a felújítás során törekedj a javítható hibák kezelésére, fogj egy vízmértéket és ellenőrízd az ajtónyílásokat, ha ferdeséget, görbeséget tapasztalsz egyeztess a kőművessel, festővel, hogy tudják‑e orvosolni a hibákat.
Hogyan kell felmérni egy nyílást?
Felmérési útmutató
Amennyiben meggyőződtél róla, hogy a falnyílásaid alkalmasak beltéri ajtó befogadására, felmérheted Te magad is, ezzel is időt és pénzt spórolhatsz meg.
- a falnyílásban ne legyen régi ajtó
- a falon lehetőleg legyen vakolat vagy nyilatkozzon a kőműves a végső falvastagságról
- legyen fent a csempe, vagy bármi, ami a falra kerül. Ha nincs fent a vakolat, de tudod a vastagságát, akkor becsüld meg a végső burkolt fal vastagságát
- fontos, hogy a padlón legyen aljzatbeton és lehetőleg burkolat
Csinálj egy felülnézeti vázlatot a lakásodról és nevezd el az egyes helyiségeket. A rajzod lehet akármilyen csúnya vagy aránytalan. A görbe vonalakkal egy percig se foglalkozz, Te csak arra törekedj, hogy minden apró részletet papírra vess!
- mérd meg a falnyílás szélességét a legszűkebb ponton (lent, középen és fent is mérd meg)
- mérd meg a falnyílás magasságát a legalacsonyabb ponton (és lehetőleg több ponton), mérd meg a falvastagságot az ajtó mindkét oldalán (erre harap rá a tok), itt is kell a legvastagabb és a legvékonyabb pont is. Ha van csempe vagy egyéb burkolat, akkor tüntesd fel, és annak figyelembevételével mérj
- ha ki- és beszögelések találhatóak, azt is tüntesd fel
- a méreteket írd be a rajzodba
- döntsd el, hogy merre nyíljon az ajtó és rajzold be a nyílásba
- Ha mindezzel megvagy, látogass el bemutatótermünkbe vagy kérj ajánlatot e‑mailben.
Tárolás
Hogyan tárolható az ajtó ha közvetlenül a vásárlás után még nem kerül beépítésre?
Milyen kiegészítő munkálatokra lehet szükségem az ajtók beépítése után?
A felújítás/építkezés melyik fázisában építhető be az ajtó?
A vakoló és ragasztóanyagoknak, aljat betonnak száraznak kell lennie, a levegő relatív páratartalma nem haladhatja meg az 50%-ot, a tokok nem kaphatnak nedvességet a faltól.
Használat
Milyen általános karbantartást igényel az ajtó?
Garanciális hiba adódott?
Garanciális hiba esetén kérjük az alábbi bejelentőt töltse ki.
https://ajtogyar.hu/garancialis-igeny-bejelento/
Kérjük, hogy bejelentéshez minden esetben csatoljon fotót közvetlenül a hibáról, majd az érintett ajtó egészéről, és környezetéről. A bejelentő űrlapot a fotókkal együtt küldje el.
Továbbra is segítségre van szükséged?
Küldj nekünk üzenetet!
info@ajtogyar.hu
+36 1 998 8833